Levililer 20

C. Büyük Günahların Cezası (20. Bölüm)

Bu bölüm, 18 ve 19. bölümlerde sıralanan bazı suçlarla ilgili cezaları bildirir. Bir çocuğun Molek’e kurban edilmek üzere ateşten geçirilmesine neden olan kişi taşlanarak öldürülmeliydi (1-3. ayetler). Eğer halk bu kişiyi öldüremezse, Tanrı’nın kendisi onu ve ailesini yok edecekti (4,5. ayetler). Cincilere ve ruh çağıranlara danışanlar için aynı ölüm cezası konmuştu (6. ayet); anne ya da babasına lanet eden (9. ayet); zina eden bir erkek ve kadın (10. ayet); babasının karısıyla cinsel ilişkiye giren (11. ayet) ya da geliniyle cinsel ilişkiye giren (12. ayet); ve bir erkekle cinsel ilişki kuran bir erkek (13. ayet). (Her iki kişi de bu tür yasadışı cinsel ilişkilerde bulunduklarında öldürülmeliydiler.) Bir erkek, bir anne ve kızıyla cinsel ilişki yaşarsa, üç suçlu da yakılmalıydı (14. ayet). İnsanlar ve hayvanlar arasındaki cinsel ilişki gibi sapıklıklar önemli bir suçtu; hem insan, hem de hayvan öldürülmeliydi (15, 16. ayetler). Ölüm cezası (ya da bazılarının düşündüğü gibi aforoz), bir kız kardeş ya da üvey kız kardeş ile (17. ayet) ya da adet gören bir kadınla cinsel ilişki kurulduğunda (18. ayet) verilirdi. Teyze ya da hala ile cinsel ilişki günahtı, “suçlarının cezasını çekecekler,” bu konuda ayrıntı verilmemiştir (19. ayet). Bazı kişiler, 20. ayette olduğu gibi, bir erkek, amca ya da dayısının karısıyla ve 21. ayette olduğu gibi, kardeşinin karısıyla cinsel ilişki kurduğunda ceza olarak, çocuk sahibi olmadan ölecekleri düşünülürdü.

21. ayet, yalnızca erkek kardeşin yaşadığı süre için uygulanırdı. Eğer erkek kardeş adını sürdürecek olan bir oğla sahip olmadan ölürse, erkek kardeşi onun dul eşiyle evlenmeli ve ilk oğluna ölen kardeşinin adını vermeliydi (Yas.25:5). Bu tür evlilikler Yahudi geleneğine uygundu.

Tanrı’nın yüreğindeki özlem kutsal bir halka sahip olmaktı; halkının diğer ulusların iğrençliklerinden uzak durmasını ve vaat edilen toprakların bereketlerinin tadını çıkarmasını istiyordu (22-26. ayetler). Cincilere ya da ruh çağıranlara danışan kişiler, taşlanarak ölüm cezasına çarptırılırlardı (27. ayet).

 

Kutsal Kitap

1 RAB Musaya şöyle dedi:
2 ‹‹İsrail halkına de ki, ‹İsraillilerden ya da aranızda yaşayan yabancılardan kim çocuklarından birini ilah Moleke sunarsa, kesinlikle öldürülecek. Ülke halkı onu taşlayacak.
3 Kim çocuğunu Moleke sunarak tapınağımı kirletir, kutsal adıma leke sürerse, ona öfkeyle bakacağım. Onu halkımın arasından atacağım.
4 Adam çocuğunu Moleke sunar da, ülke halkı bunu görmezden gelir, onu öldürmezse,
5 adama ve ailesine öfkeyle bakacağım. Hem onu, hem de bana ihanet edip onu izleyerek Moleke tapanların hepsini halkımın arasından atacağım.
6 ‹‹ ‹Kim cincilere, ruh çağıranlara danışır, bana ihanet ederse, ona öfkeyle bakacak, halkımın arasından atacağım.
7 Kendinizi kutsayın, kutsal olun. Tanrınız RAB benim.
8 Kurallarıma uyacak, onları yerine getireceksiniz. Sizi kutsal kılan RAB benim.
9 ‹‹ ‹Annesine ya da babasına lanet eden herkes kesinlikle öldürülecektir. Annesine ya da babasına lanet ettiği için ölümü hak etmiştir.
10 ‹‹ ‹Biri başka birinin karısıyla, yani komşusunun karısıyla zina ederse, hem kendisi, hem de zina ettiği kadın kesinlikle öldürülecektir.
11 Babasının karısıyla yatan, babasının namusuna leke sürmüş olur. İkisi de kesinlikle öldürülecektir. Ölümü hak etmişlerdir.
12 Bir adam geliniyle yatarsa, ikisi de kesinlikle öldürülecektir. Rezillik etmişler, ölümü hak etmişlerdir.
13 Bir erkek başka bir erkekle cinsel ilişki kurarsa, ikisi de iğrençlik etmiş olur. Kesinlikle öldürülecekler. Ölümü hak etmişlerdir.
14 Bir adam hem bir kızla, hem de kızın annesiyle evlenirse, alçaklık etmiş olur. Aranızda böyle alçaklıklar olmasın diye üçü de yakılacaktır.
15 Bir hayvanla cinsel ilişki kuran adam kesinlikle öldürülecek, hayvansa kesilecektir.
16 Bir kadın cinsel ilişki kurmak amacıyla bir hayvana yaklaşırsa, kadını da hayvanı da kesinlikle öldüreceksiniz. Ölümü hak etmişlerdir.
17 ‹‹ ‹Bir adam anne ya da baba tarafından üvey olan kızkardeşiyle evlenir, cinsel ilişki kurarsa, utançtır. Açıkça aşağılanıp halkın arasından atılacaklardır. Adam kızkardeşiyle ilişki kurduğu için suçunun cezasını çekecektir.
18 Âdet gören bir kadınla yatıp cinsel ilişki kuran adam kadının akıntılı yerini açığa çıkarmış, kadın da buna katılmış olur. İkisi de halkın arasından atılacaktır.
19 ‹‹ ‹Teyzenle ya da halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü yakın akrabanın namusudur. İkiniz de suçunuzun cezasını çekeceksiniz.
20 ‹‹ ‹Amcasının karısıyla cinsel ilişki kuran adam, amcasının namusuna leke sürmüş olur. İkisi de günahlarının cezasını çekecek ve çocuk sahibi olmadan öleceklerdir.
21 Kardeşinin karısıyla evlenen adam rezillik etmiş olur. Kardeşinin namusunu lekelemiştir. Çocuk sahibi olmayacaklardır.
22 ‹‹ ‹Bütün kurallarıma, ilkelerime uyacak, onları yerine getireceksiniz. Öyle ki, yaşamak üzere sizi götüreceğim ülke sizi dışarı kusmasın.
23 Önünüzden kovacağım ulusların törelerine göre yaşamayacaksınız. Çünkü onlar bütün bu kötülükleri yaptılar. Bu yüzden onlardan nefret ettim.
24 Oysa, Siz onların topraklarını sahipleneceksiniz. Bal ve süt akan bu ülkeyi size mülk olarak vereceğim, dedim. Sizi öteki uluslardan ayrı tutan Tanrınız RAB benim.
25 ‹‹ ‹Temiz hayvanlarla kuşları kirli olanlardan ayırt edeceksiniz. Sizin için kirli ilan ettiğim hayvanlarla, kuşlarla, küçük kara hayvanlarıyla kendinizi kirletmeyeceksiniz.
26 Benim için kutsal olacaksınız. Çünkü ben RAB kutsalım. Bana ait olmanız için sizi öbür halklardan ayrı tuttum.
27 ‹‹ ‹Cincilik yapan ve ruh çağıran ister erkek olsun, ister kadın olsun kesinlikle öldürülecektir. Onları taşlayacaksınız. Ölümlerinden kendileri sorumludur.› ››