17 Temmuz

“Seni kutsayanları kutsayacak, seni lanetleyeni lanetleyeceğim.” (Yaratılış 12:3)

Tanrı, İbrahim’i, seçilmiş yersel halkının başı olması için ilk kez çağırdığı zaman, bu halkın dostlarını bereketlemeye ve düşmanlarını lanetlemeye söz verdi. Geçen çağlar boyunca Yahudi halkı söz ile anlatılamaz düşmanlıklar ve işkenceler ile acı çektiler, ama Tanrının laneti, Sami ırkına karşı olanların üzerinden kalkmadı.

Haman, Pers ülkesindeki Yahudi halkın yok edilmesi için tuzak kurdu. Kralı, geri alınamaz bir fermanın altına imza atması için kandırdı. Bir süre için her şey Haman’ın kurduğu tuzak lehinde gidermiş gibi göründü. Ancak sonra bu tuzak aleyhine engeller ortaya çıkmaya başladı. Baş suikastçı önce hayal kırıklığına sonra başarısızlığa uğrayarak şaşkına döndü ve sonunda Yahudi Mordekay için hazırlatmış olduğu darağacında kendisi idam edildi.

Adolph Hitler tarihten ders almayı öğrenmedi ve Yahudi halkını lanetlediği için felakete uğradı. Hitler, toplama kampları, gaz odaları, fırınlar ve toplu katliamlar ile Yahudileri silip yok etmek için zalim bir program hazırladı. Hiç bir şey onu durduramayacakmış gibi görünüyor idi. Ama daha sonra durum değişti ve Hitler metresi ile birlikte Berlin’deki bir yer altı sığınağında sefil bir şekilde öldü.

Sami ırkına karşı olanlar, Büyük Sıkıntı zamanında dehşetli düşmanlıklarını doruğa ulaştıracaklardır. Yahudiler yakalanacak ve öldürüleceklerdir; öteki ulusların tümü Yahudilerden nefret edecektir. Çok sayıda Yahudi katledilecektir. Ama Yahudilere karşı planlanmış katliam Rab İsa Mesih’in kişisel dönüşü aracılığı ile engellenecektir. Rab İsa2nın halkına işkence etmiş olan kişiler yok edileceklerdir; Mesih’in Yahudi kardeşleri ile dost olan kişiler ise Krallığa gireceklerdir.

Gerçek hiç bir imanlı, canının Sami karşıtı bir düşmanlık ile lekelenmesine izin vermemelidir. Gerçek imanlının Rabbi, Kurtarıcısı, en iyi ve en gerçek Dostu bir Yahudi idi ve bir Yahudidir. Tanrı, Kutsal Yazıları vermek ve korumak için Yahudi halkını kullandı. Tanrı Mesih’i reddettiklerinden dolayı, Yahudi halkını bir süre için geçici olarak bırakmış olmasına rağmen, Atalar uğruna İsrail’i hala sever. Yahudilerden nefret eden hiç kimse yaşamının ve hizmetinin üzerinde Tanrının bereketini bekleyemez.

“Esenlik dileyin Yeruşalim’e: Huzur bulsun seni sevenler!” (Mezmur 122:6)

 aynı zamanda Yahudi halkını seven kişiler de esenlik bulacaklardır.