9 Şubat

“Bize karşı olmayan bizden yanadır.” (Luka 9:49,50)

İlk bakışta bu sözler bir önceki ayetimiz ile tamamen karşıt gibi görünür, ama aslında hiç bir karşıtlık yoktur. Bir önceki ayette İsa imansız Ferisilere konuşuyor ve şöyle diyordu. “ Benden yana olmayan bana karşıdır.” Ancak burada farklı bir konu ele alınmaktadır. Öğrenciler burada İsa’nın adı ile cin kovan birini görmüş ve ona engel olmaya çalışmışlardır. Bu kişi kendileri ile birlikte İsa’yı izlemediği için bu sonuca varmışlardı. İsa onlara şöyle dedi:

“Ona engel olmayın. Size karşı olmayan sizden yanadır.”

Konu kurtuluş olduğu zaman, İsa’dan yana olmayanlar O’na karşıdırlar. Ama konu hizmet olduğu zaman, O’na karşı olmayanlar O’ndan yanadırlar.

Bizler, Rabbe hizmet edenlere engel olmamaya çağrıldık. Dünya büyük ve geniş bir dünyadır; ve hepimiz için birbirimizin ayaklarına basmadan işimizi görebileceğimiz yeterince yer mevcuttur. Kurtarıcının söylediği, “Ona engel olmayın!” sözlerini yürekten kabul etmeliyiz.

Aynı zamanda İsa’nın Yuhanna ve diğerlerine gidip bu adama katılmalarını söylemediğine de dikkat etmemiz gerekir. Bazı kişiler, diğer kişiler tarafından kabul edilemez olan yöntemler kullanırlar. Bazıları duyurdukları mesajda farklı noktalarda vurgulamalar yaparlar. Bazıları diğerlerinden daha büyük ışığa sahiptirler. Ve bazıları ise diğerlerinin vicdanlarını rahatsız eden konularda hareket ederken özgürlüğe sahiptirler. Her imanlının bizimle tam olarak aynı durumda olmasını bekleyemeyiz. Ama Pavlus’un yaptığı gibi Müjdenin her zaferi ile sevinebiliriz ve onun gibi şöyle diyebiliriz:

“Gerçi kimi Mesih’i kıskançlık ve rekabet ile, kimi ise iyi niyet ile duyuruyor. Sonuncular, Müjdeyi savunmaya atandığımı bilerek bunu sevgi ile yapıyorlar. Ötekiler ise Mesih’i temiz yürek ile değil, bencil tutkular ile duyuruyorlar. Böylece tutukluluğumda bana sıkıntı vereceklerini sanıyorlar. Ama ne önemi var? İster art niyetle, ister içtenlikle olsun, her durumda Mesih duyurulmuş oluyor. Buna seviniyorum ve sevineceğim de.” (Filipeliler 1:15-18)

Sam Shoemaker, nasihat kabilinden şu soruyu sordu:

“Zamanımızda ışığın karanlığa karşı olan büyük savaşında kişisel zevklerimize uymayabilen müttefiklerimizin desteğine ihtiyaç duyacağımızı ve Mesih karşıtı fırtınaya karşı durmak için bir araya geleceğimizi ne zaman öğreneceğiz?”