10 Şubat

“Şunu demek istiyorum: Kutsal Ruh’un yönetiminde yaşayın.” 
(Galatyalılar 5:16)

Ruh ile yürümek ifadesi tam olarak neleri kapsar? Aslında bazı kişilerin Ruh ile yürümenin karışık ve pratik olmayan bir konu olduğunu düşünme eğilimlerine rağmen, bu düşünceleri doğru değildir. Size bir gün içinde ruh ile yürümenin nasıl olacağını aktarayım.

Önce güne dua ile başlarsınız. Yaşamınızda bildiğiniz her günahı itiraf edersiniz, bu davranışınız sizi temiz bir kase haline getirir ve bu nedenle Tanrı tarafından kullanılabilir olursunuz. Övgü ve tapınma ile zaman geçirirsiniz, böylece canınızı akort etmiş olursunuz. Yaşamınızın kontrolünü O’na devredersiniz. Böylece, Rabbin, Yaşamını sizin aracılığınız ile yaşaması için elverişli hale gelirsiniz. Bu yeniden adanma eyleminde “gereksiz planlar yapmaz ve yaşamınızın kontrolünü O’na teslim etmiş olursunuz.”

Sonra Tanrının sözünden beslenmek için zaman ayırırsınız. Bu zaman içinde Tanrının yaşamınız için olan isteği ile ilgili genel ana hatları elde edersiniz. Ve aynı zamanda O’nun, sizin içinde bulunduğunuz koşullar ile ilgili isteği hakkında bazı belirli imalar da alırsınız.

Sessiz zamanınızı tamamladıktan sonra önünüze gelen işleri yaparsınız. Genellikle bu işler yaşamın sıkıcı, rutin, olağan ve dünyevi işleri olacaktır. İşte bu noktada pek çok kişi yanlış düşüncelere sahiptir. Bu kişiler Ruh ile yürümenin dünyanın önlüklerine ve iş tulumlarına yabancı olduğunu düşünürler. Aslında, Ruh ile yürümek, en çok kişinin günlük sadakat ve gayretlerinden oluşmaktadır.

Tüm gün boyunca günahın farkına varır varmaz onu itiraf eder ve ondan vazgeçersiniz. Rabbin bereketlerini aklınıza getirerek O’nu översiniz. İyi olanı yapmak için gelen her çağrıya itaat eder ve kötülük için gelen her ayartmayı reddedersiniz.

Sonra gün boyunca size O’nun isteği olarak geleni alırsınız. Kesintiler hizmet etme fırsatlarına dönüşürler. Hayal kırıklıkları O’nunla olan randevularınız haline gelirler. Telefon konuşmaları, mektuplar ve ziyaretçiler O’nun planının bir parçası olarak görünürler.

Harold Wildish kitaplarından birinde şu kısa özeti aktarır:

“Günahınızın tüm yükünü terk ettiğiniz ve Mesih’in tamamladığı işte dinlendiğiniz zaman, yaşamınızın hizmetini ve yükünü bırakır ve Kutsal Ruh’un içinizde mevcut olan işleyişinde dinlenirsiniz.”

“Her sabah kendinizi Kutsal Ruh tarafından yönlendirilmek üzere teslim edin ve övgü sunmaya devam edin ve O’nun sizi ve gününüzü düzenlemesine izin vererek dinlenin; Tüm gün boyunca böyle yapma alışkanlığı geliştirin; sevinçle O’na bağlı olun ve söz dinleyin. Size rehberlik etmesine, sizi aydınlatmasına, azarlamasına, size öğretmesine, sizi kullanmasına ve O her ne istiyor ise sizde ve sizinle yapmasını bekleyin. Gördüğünüz ya da hissettiğinizden tamamen ayrı olarak O’nun sizdeki işleyişinin bir gerçek olduğunu hesaba katın. Yalnızca inanalım ve Kutsal Ruh’a yaşamlarımızın egemeni olarak itaat edelim ve kendimizi düzenlemeye çalışma yükünden vazgeçelim. Sonra Kutsal Ruh’un ürünü, Tanrının yüceliği için O’nun istediği şekilde bizlerde görünecektir.