6 Nisan

“Eğer bir kimse tanrının isteğini yerine getirmek istiyor ise,
bu öğretinin Tanrıdan mı olduğunu,
yoksa kendiliğimden mi konuştuğumu bilecektir.”
(Yuhanna 7:17)

Bu günkü İngilizce çeviri bu ayetin ilk kısmını şöyle tercüme ediyor,

“Tanrının isteğini yapmak isteyen herkes, bilecektir. “

 Eğer bir kişi bilmeyi içtenlikle arzu ediyor ise, Tanrı ne istediğini ona gösterecektir.

Bir günahkar gücünün sonuna geldiği zaman, derin bir ihtiyaç ile dua ettiğinde ve

“Ey Tanrım, bana Kendini açıkla”

 diye istekte bulunduğu zaman, Tanrı onun duasına her zaman yanıt verecektir. Bu dua, her zaman yanıtlanacak bir duadır. Güneybatıdaki bir mağarada yaşayan bir hippie her şeyi sona erdirmeye hazırdı. Likör, uyuşturucu, seks ve büyü ile tatmin bulmaya çalışmıştı. Ama yaşamı hala boştu, bomboştu. İçinde bulunduğu sefil durumdan çıkabilmek için hiçbir yol göremiyordu. Tıkılmış olduğu mağarada bir gün feryat etti:

“Ey Tanrı – eğer bir Tanrı var ise – bana kendini açıkla, aksi takdirde yaşamıma son vereceğim.”

On dakika sonra oradan “geçmekte” olan genç bir Hıristiyan başını mağaranın kapısından içeri soktu, münzevi hippie’yi gördü ve şöyle dedi:

“Merhaba, sana İsa’dan söz etmemde bir sakınca var mı?”

Ne olduğunu anladınız! Hippie Rab İsa Mesih’e iman aracılığı ile kurtuluş hakkındaki iyi haberi dinledi. Kurtarıcıya geldi ve bağışlanma, kabul ve yeni yaşam buldu. Tüm canıyla dua etmişti ve Tanrı işitti ve duasına yanıt verdi. Ben şimdiye kadar bu şekilde dua edip de canına, özel bir açıklama almayan bir kişinin var olduğunu asla duymadım.

Elbette böyle bir vaat Hıristiyanlar için de geçerlidir. Eğer bir kişi gerçekten, Tanrının yaşamı ile ilgili isteğini bilmeyi içtenlikle arzu eder ise, Tanrı ona bunu gösterecektir. Eğer bir imanlı kilise paydaşlığı konusundaki uygun yolu bilmeyi isterse, Tanrı kendisine bunu bildirecektir. Duyulan ihtiyaç ne olur ise olsun, Tanrı, eğer biz O’nun isteğinin ne olduğunu en mükemmel surette bilmek istiyor isek, bu ihtiyacı karşılamaya Kendisini adamıştır. Bizim ve Tanrının düşüncesi ile ilgili gerçek bilgi arasında duran şey, bizim çaresizlik içinde arzu ettiğimiz şeydir.