5 Nisan

“Ve birbirinize karşı iyi yürekli ve şefkatli olun.
Tanrı sizi Mesih’te bağışladığı gibi siz de birbirinizi bağışlayın.” 
 (Efesliler 4:32)

Kutsal Yazılardaki bağışlama ile bağlantılı olarak izlenmesi gereken belirli bir düzen mevcuttur. Eğer bu düzeni izler isek, kendimizi pek çok baş ağrısından ve yürek acısından kurtarmış oluruz.

Size bir kötülük yapıldığı zaman sizin yapacağınız ilk şey, o kişiyi yüreğinizde bağışlamaktır. Yine de o kişiyi kendi yüreğinizde bağışlamak ile o kişiye bağışlandığını söylemiş olmazsınız; konuyu Rab ile onun arasına devretmiş olursunuz. Bu davranışınız gastritten kaynaklanan midenizdeki acı suların sülfürik aside dönüşmesine engel olur ve sizi diğer korkunç fiziksel ve duygusal düzensizliklerden korumuş olur.

Sonra o kardeşe gider ve onu azarlarsınız (Luka 17:3). Diğer kişilere size nasıl kötülük edildiği konusunda gevezelik etmek yerine,

“Eğer kardeşin sana karşı günah işler ise, ona git, suçunu kendisine göster. Her şey yalnız ikinizin arasında kalsın.” (Matta 18:15)

 sorunu mümkün olduğu kadar diğer kişilere yansıtmamaya çalış, yani, bu konuyu elinden geldiğince gizli tutmaya gayret et.

Eğer kardeşin suçunu itiraf etmez ve bağışlanma dilemez ise, o zaman yanına bir ya da iki tanık alarak yine onun yanına git. (Matta 18:16) Böyle yaparsan, hata işleyen kişinin tutumu hakkında Kutsal Yazılar açısından yeterli bir tanıklık sağlar.

Eğer bu kardeş hala suçunu kabul etmiyor ise, o zaman konuyu tanıkların da eşlik ettiği topluluğa götür. Eğer hatalı kardeş topluluğun yargısını dinlemeyi reddeder ise, o zaman elbette topluluktan uzak tutulacaktır (Matta 18:17).

Ama eğer bu sürecin herhangi bir noktası sırasında pişman olur ve tövbe eder ise, onu affedersin (Luka 17:3). Onu yüreğinde zaten affetmiştin, ama şimdi bu bağışlamanı ona göstermiş olursun. Burada önemli olan olayı sahte bir şekilde gizlemekten kaçınmaktır.

“Oh, sorun yok. Sen gerçekten kötü bir şey yapmadın ki” deme. Aksine şöyle söyle: “Seni memnuniyetle bağışlıyorum. Artık bu mesele tamamen kapanmıştır. Şimdi diz çökelim ve birlikte dua edelim.”

Kabul ettiği ve tövbe ettiği için dudyduğu utanç onun sana tekrar kötülük yapmasına engel olacaktır. Ama eğer yine de günahını tekrar eder ise ve sonra tekrar tövbe eder ise, onu yine affetmen gerekir. Bir gün içinde sana karşı yedi kez günah işlese ve yedi kez tövbe etse ve sen onun samimi olup olmadığından emin değilsen bile, onu her seferinde affetmen gerekir. (Luka 17:4)

Mecazi anlamda konuşacak olur isek, bize milyonların bağışlandığını asla unutmamalıyız. Birkaç sent için bize kötülük eden diğer kişileri bağışlamak için tereddüt etmememiz gerekir (Matta 18:23-35)