1 Mayıs

“Benim adım ile benden ne dilerseniz yapacağım.” (Yuhanna 14:14)

Tanrı duaları yanıtlar. Eğer biz sınırsız bilgeliğe, sevgiye ve güce sahip olsa idik, duaları nasıl yanıtlardık? İşte Tanrı da aynı tam bu şekilde duaları yanıtlar. Bazen bize ne istiyor isek onu verir, bazen bize istediğimizden daha iyisini verir, ama her zaman ihtiyacımız olan ne ise onu verir. Bazen dualarımızı çabucak yanıtlar; bazen ise bize sabırla beklemeyi öğretir.

Tanrı duaları yanıtlar; bazen yürekler zayıf olduğu zaman,
Çocuklarına, tam istedikleri armağanları verir.
Ama imanın genellikle daha derin bir dinlenmeyi öğrenmesi gerekir.
Ve Tanrı konuşamadığı zaman O’nun sessizliğine güvenmelidir.
Çünkü adı sevgi olan Tanrı en iyisini gönderecektir.
Yıldızlar yanıp yok olabilir, dağ duvarları ayakta kalamazlar,
Ama Tanrı güvenilirdir, O’nun vaatleri dileyenler için kesindir.

Dua etmenin koşulları vardır. Genellikle boş bir çek gibi görünen bir şeye (“her ne dilerseniz”) bazı koşullar eklenmiştir (“Benim Adım ile”). Bireysel dua vaatlerinin, konu ile ilgili tüm diğer Kutsal Yazıların ışığında gözden geçirilmeleri gerekir.

Dua ile ilgili gizemler mevcuttur. “Nedenler” ve “Niçinler” ile ilgili tüm sorular hakkında düşünmek kolaydır. Ama, genellikle çoğu zaman bunlar eğitici değildirler. Dua etmek ve Tanrının dua etmek ile bağlantısı olan tüm gizemleri çözmek için çalıştığını görmek daha iyidir. Başpiskopos Temple’ın şu sözlerini çok beğenirim:

 “Dua ettiğim zaman, tesadüfler meydana gelir. Dua etmediğim zaman, tesadüfler meydana gelmez.”

Tanrıya Rab İsa’nın adı ile dua ettiğimiz zaman, sanki Rab İsa bizim dileklerimizi Tanrıya bildiriyor gibi olur. İşte, dualarımızın önem kazanmasını ve güçlenmesini sağlayan budur. İşte yine bu yüzden dua ettiğimiz zaman, Gücü Her Şeye Yeten’e en çok yaklaştığımız zamandır. Elbette, bizim gücümüz her şeye asla yetmeyecektir, sonsuzlukta bile gücümüz asla her şeye yetmez. Ama Rab İsa’nın adı ile dua ettiğimiz zaman, bu sınırsız güce tutunmuş oluruz.

En iyi dua, güçlü bir içsel ihtiyaçtan ortaya çıkar. Bunun anlamı şudur: Rabbe ne kadar çok bağımlı olur isek, dua yaşamımız o kadar etkin olacaktır.

Dua ettiğimiz zaman, asla şans ve olasılık yasalarına göre meydana gelmeyecek olan durumların gerçekleştiğini görürüz. Yaşamlarımız doğaüstü olan ile çatırdar. Yaşamlarımız Kutsal Ruh ile birlikte radyoaktif hale gelirler. Ve bizler diğer yaşamlara dokunduğumuz zaman, Tanrı için bir şey meydana gelir.

“Bıraktığım etkiyi dua etmemi isteyen ve benim için dua eden kişilerin sayısına göre ölçerim.”