21 Haziran

“Ey kocalar, Mesih kiliseyi nasıl sevip onun uğruna Kendisini feda etti ise,
sizler de karılarınızı öyle sevin.” (Efesliler 5:25)

Bir Hıristiyan kadın kocasında ne gibi özelliklerin bulunmasını arzu eder? Önem verdiği ilk şey kocasının fiziksel görünümü değil, ruhsal yaşamının nasıl olması gerektiğidir.

Kocası, önce Tanrının krallığının ve O’ndaki doğruluğun ardından giden bir Tanrı adamı olmalıdır. Amacı Rabbe hizmet ve yerel paydaşlıkta aktif olmak olmalıdır. Evde bir aile sunağı bulundurması ve bir imanlı için örnek bir tutum sergilemesi gerekir.

Bu koca, evde baş olarak uygun konumuna sahiptir, ama baskıcı biri asla değildir.

Karısını sever ve bu şekilde karısından boyun eğme talep etme yerine, onun kendiliğinden kocasına boyun eğmesini sağlar. Karısına saygı gösterir, ona her zaman bir hanımefendi olduğunu hatırlayarak davranır. Sadıktır, anlayışlıdır, dayanıklıdır, iyidir, düşüncelidir ve sevinçlidir.

İdeal koca iyi bir sağlayıcıdır, işinde gayretli ve başarılıdır. Ancak paraya öncelik vermez. Kıskanç ya da açgözlü değildir.

Çocuklarını seven, onları eğiten, onlarla zaman geçiren, onlar için sosyal aktiviteler planlayan, onlara iyi bir örnek olan ve her birine ayrı ayrı ilgi gösteren biridir.

Konukseverlikten hoşlanan biridir. Evi, Rabbin hizmetkarlarına, tüm Hıristiyanlara ve aynı zamanda imansız ve henüz kurtulmamış kişilere de açıktır.

Eşi ve aile bireyleri ile iletişime her zaman açıktır. Onların sınırlarını anlar ve kabul eder ve yaptıkları akılsızca hareketlere iyi niyetli bir şekilde güler. Onlarla sosyal ve zihinsel bir temel üzerinde paylaşır. Yanlış bir şey söylediği ya da yaptığı zaman, hatasını kabul etmekte çabuk davranır ve özür diler. Ailesinden gelecek olan önerilere her zaman açıktır. Eşinin canı sıkkın olduğu zaman, onun neşesini koruyabilecek bir ruh durumunda kalması kendisinde bulunması çok arzu edilen bir özelliktir.

Diğer arzu edilen özellikler arasında temiz olması, iyi giyinmesi, bencil olmaması, içten, nazik güvenilebilir, sadık, cömert ve takdir etmeyi bilen biri olması yer alır. İyi bir mizah anlayışına sahip olmalıdır ve asık suratlı ya da şikayet eden biri olmamalıdır.

Erkeklerden çok azı bu erdemlerin tümüne sahiptir ve bu özelliklerin hepsinin bir kocada bulunmasını beklemek gerçekçi bir tutum olmaz. Bir kadın burada sayılan özelliklerden bulduğu zaman müteşekkir olmalı ve kocasında diğer özellikleri geliştirmesi için sevecenlik ile yardımcı olmalıdır.